zeytinyagi Zeytinyağ, Zeytinyağının Faydaları   Yararları ve Zararları

Zeytinyağ, Zeytinyağının Faydaları – Yararları ve Zararları

Zeytin ağacı (Olea europea) narin bir ağaçtır. Ağır ve zahmetli büyümesine karşın oldukça uzun ömürlüdür. Bir zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır, ancak 3 bin yaşında zeytin ağaçlarına da rastlanmıştır. Bu nedenle zeytin ağacının adı mitoloji ve botanikte “ölümsüz ağaç”tır.

Kaliteli doğal zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan gübreye ve mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. Riviera tipi zeytinyağında ise kalite, üretim tesisinin rafinasyon teknolojisi, doğal zeytinyağının yüzdesi ve niteliğiyle doğru orantılıdır. Üretilen zeytinyağının kalitesini belirlemek ise bambaşka bir uzmanlık alanıdır. Doğal zeytinyağında kalite dendiğinde, iki faktör önem taşır. Birincisi, kimyasal analizlerle ölçülebilen asit oranıdır. İkinci faktör ise lezzet ve kokuyu tespit etme ve ölçmedir. Tadım uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işleme “degüstasyon” adı verilir. Tadım uzmanlarının birikimine bağlı olarak gerçekleştirilen degüstasyon, zeytinyağına vurulan kalite damgasının en önemli aşamasıdır. Türkiye’de Balıkesir ili Edremit ilçesi Narlı köyünde dünyaca meşhur içimlik kıvamda üretilebilmektedir.

ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ

1-Natürel Zeytinyağları: Bunlar zeytin ağacı meyvesinden, doğal özelliklerini değiştirmeyecek bir sıcaklıkta sadece mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, berrak, yeşilden sarıya değişebilen renkte, kendine özgü tat ve kokuda olan doğal halinde gıda olarak tüketilebilen yağlar.

Natürel zeytinyağlarının da asitlik derecesine göre üç çeşidi var;

a) Natürel Sızma Zeytinyağı: Kokusu ve tadında kusur olmayan, serbest asitlik derecesi (oleik asit cinsinden) en çok % 1 olan natürel zeytinyağı. Meyvenin bütün vitamin ve minerallerini içeriyor. Natürel sızma zeytinyağı her tür yemeklere uygun olmakla beraber salatalar için ideal. En pahalı zetinyağı bu.

b) Natürel Birinci Zeytinyağı: Kokusu veya tadında çok hafif kusurları bulunabilen, serbest asitlik derecesi en çok % 2 olan natürel zeytinyağı.

c) Natürel İkinci Zeytinyağı: Kokusu veya tadında tolere edilebilen kusurları bulunan, serbest asitlik derecesi (oleik asit cinsinden) en çok % 3.3 olan natürel zeytinyağı.

2- Rafine Zeytinyağı: Zeytin ham yağının yapısında değişikliğe yol açan metotlarla (yüksek basınç, yüksek sıcaklık) rafine edilmesi sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan kendine özgü tat ve kokuda bir yağ. Serbest asitlik derecesi en çok % 0.3 ‘tür. Bu yağ daha çok kızartma yağı olarak kullanılıyor.

3- Riviera Zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ile doğal halinde gıda olarak tüketilebilecek natürel ikinci zeytinyağlarının karışımından oluşan, yeşilden sarıya değişen renkte, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest asitlik derecesi en çok % 1.5‘dir. Zeytinyağının canlı ve kuvvetli kokusuna pek alışık olmayanlar bu tip zeytinyağını tercih ediyor.

Saklanması: Zeytinyağı ışık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur. Sızma tipi salatalar ve cacıkta, doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Zeytinyağı, %75 oranında oleik asit gliseritleri taşır. A, E vitaminleri ve az miktarda fitoserol maddesi bünyesinde bulunur. Zeytinyağı, sabahları aç karnına 1-2 çorba kaşığı alındığında yumuşatıcı ve yatıştırıcı olarak etki yapar. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkisi vardır. Safra kesesi tıkanıklığında ya da taş varlığında halk arasında sabahları aç karnına 50-100 gr. alınır ve tedaviye 1 hafta devam edilir. Ayrıca Zeytinyağı; kolesterol ve şeker hastalığına iyi gelmektedir. Çoğu uzman, zeytinyağının kanseri de önlediği konusunda hem fikirdir. Zeytinyağı çok faydalı olsa da fazla tüketildiğinde kilo aldırıcı özelliği vardır. Tek tip yağ kullanımından sakınınız. Zeytinyağı saçlar içinde çok faydalıdır besleyici, saçları canlandırıcı özelliği vardır.

SAF ZEYTİN YAĞI (OLEUM OLEA PUR)

Kalp sağlığı için çok faydalıdır.

Damar sertliğine karşı kullanılır.

Kuru ciltlerde nemlendirici olarak kullanılır.

Cildi besler ve canlandırır.

Yara iyileştirici özelliği vardır.

Saçı besler saç dökülmesine karşı kullanılır.

Saça canlılık verir.

Adale ağrılarında ve zedelenmelerinde kullanılır.

Bağırsakları yumuşatıcı ve çalıştırıcı özelliğe sahiptir.

KULLANIM ŞEKLİ: Yemeklerde kullanılır. Haricen kullanımı masaj şeklinde uygulanır.

ZEYTİN YAĞI MUTLAKA SOFRANIZDA OLSUN!!

Aslında Çaresi yok diye bilinen kanser hastalığını pratik yöntemlerle bu hastalığı yakalanmadan kurtulabiliriz.

Kanseri Önlemek için günlük yaşamda uymanız gereken birkaç öneriler :

Zeytinyağı Sofranızda Mutlaka olsun

Günde 25 ml. zeytinyağı alanların idrarlarında hücrelere zarar veren ” BaxodG” adlı maddelerin seviyesinin azaldığı ortaya çıktı. Zeytinyağı kanserin yanısıra iyi kolesterol (HDL) Oranının artmasını sağlayarak kalbi koruyor. 1 Çorba kaşığı zeytinyağında 120 kalori bulunuyor. Bu nedenle günde 6 çorba kaşığını geçmeyin

Patates Tüketin

Antioksidanlar yönünden çok zengin. Amerikan tarım dairesine göre en yararlı 100 besinler arasında 17′nci sırada yer alıyor. Akciğer kanseri, diabet ve kalp krizine karşı koruyor. Ancak patatesi kızartmak yerine yağsız bir şekilde haşladıktan veya fırında pişirdikten sonra yemeyi tercih edin.

Sebze Çorbası

Doyurucu ancak kalorisiz bir yiyecek olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin bir numaralı terciği. Ayrıca, özellikle sebze çorbası sodyum bakımından zengin. Bir kase sebze çorbasında 500mg sodyum bulunuyuor. Sodyum sinir sistemi ve kasların düzenli olarak çalışmasını sağlıyor.Ayrıca vücuttaki sıvı miktarının dengesini düzenliyor. Ancak günde 1500 mg fazla sodyum tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bakımından tam bir ters etki yapıyor.