yildiz borek Yıldız Börek

Yıldız Börek

Malzemeler:

  • 4 adet yufka
  • 750 -800 gr ıspanak
  • 1 adet kuru soğan
  • 200 gr kaşar rendesi
  • Tuz, karabiber
  • Zeytinyağı, süt

Yapılışı:

Ispanağı ayıkladıktan sonra bol suda 3-4 defa yıkayın. Suyu süzüldükten sonra doğrayın. Doğranmış ıspanakları kaynar suda 1-2 dk bekletip çıkarın. Suyunu süzün. Ispanakları elinizde iyice sıkarak başka bir kaba alın. Bu arada soğanları minik minik doğrayın. Zeytinyağında kavurun. Ispanakları da ekleyin kavurmaya devam edin. Tuzunu ve baharatları ekledikten sonra ocaktan alın. Bir kasede süt ve zeytinyağı karışımı hazırlayın. Yufkanın birini tezgaha serin ve bu karışımdan kaşık kaşık dökerek her tarafına yayın. Üzerine diğer yufkayı serin aynı işlemi yapın. İki katlı yufkanın karşılıklı kenarları ortada buluşacak şekilde katlayın.

resimli yildiz borek yapilisi Yıldız Börek Bu katada yağ+süt karışımından sürün. Şimdi aynı işlemi diğer kenarlar için yapın.

resimli yildiz borek yapilisi 1 Yıldız BörekBu kata da sıvı harçtan sürün. Kare şeklini almış yufkalarımızın ortasına ıspanaklı harcı yine kare şeklinde yerleştirin.

resimli yildiz borek yapilisi 2 Yıldız BörekIspanaklı harcın üzerine rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirin.

resimli yildiz borek yapilisi 3 Yıldız BörekKarenin bir köşesini harcın üzerine gelecek şekilde kapatın.

resimli yildiz borek yapilisi 4 Yıldız BörekDiğer köşeleri de aynı şekilde kapattıktan

resimli yildiz borek yapilisi 5 Yıldız Böreksonra böreği her kenarın ortasından

resimli yildiz borek yapilisi 6 Yıldız Börekresimli yildiz borek yapilisi 7 Yıldız Börek ve köşelerden kesin. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirip

resimli yildiz borek yapilisi 8 Yıldız Börek üzerlerine yoğurt sürün ve susam, çörekotu serpiştirin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirin.

Afiyet olsun…