Viski Nasil Saklanir Viski Nasıl Saklanır?

Viski Nasıl Saklanır?

Viski saklamak için ideal ortam güneş görmeyen bir oda sıcaklığıdır. Yüzde 40 gibi yüksek bir alkol oranına sahip olan viskinin içinde bakteri üreyemez ve barınamaz… 

Damıtılarak elde edilen yüksek alkollü içkiler (konyak, rom, viski, votka vb.) güneş görmediği sürece ve serin bir yerde dik tutmak kaydı ile uzun yıllar saklanabilir.

Viski Saklama Koşulları

- Saklanan yer güneş görmemeli

- Serin bir yerde saklanmalı

- Şişe dik bir şekilde tutulmalı, mantarın ıslanması engellenmeli

Viskiyi saklarken güneş görmemesine dikkat etmek gerekir, zira güneş içkinin renginin solmasına neden olur. 

Viski sıcak ortamlarda saklanırsa şişenin kapağından alkol buharlaşabilir ve bu nedenle içkinin alkol derecesinde düşme görülür. Alkol değerinin düşmesi içkinin bozulmasını hızlandırır.

Viski için kullanılan mantarlar şarap mantarı kadar sıkı olmadığından şişenin yatık durması, alkolün mantardan sızmasına/buharlaşmasına neden olur.

Viski Yıllandırma

Viskiyi yıllandırmak için alkol sertliğini kıracak ve viskiyi yumuşatacak bir işlem uygulanır. Ham viskinin tadı oldukça sert, ispirto tadına benzer bir tatdır. Yıllandırma işlemi sayesinde kaba alkolün buharlaşması sonucunda viskinin tadı istenen lezzete kavuşur. Viskinin yıllanması için en az 2-3 sene gerekir. İyi kalitede bir viskinin ideal kıvama gelmesi için 8-10 sene gerekir. Viskinin yıllandırılma süresi yıllandırılan bölgenin iklimi ile farklılık gösterir. Kaba alkolün buharlaşması sıcak iklimlerde çok daha hızlı olduğundan viskinin yıllandırması daha çabuk olur.

İskoçya’da viski yıllandırma işlemi 10 sene alırken, Amerika’nın Kentucky eyaletinde 4-5 sene içinde gerçekleştirilir. Yıllandırma süresinde her yıl viskinin yüzde 2′si fıçıların arasından sızarak buharlaşır. İskoçlar, yıllandırmada buharlaşan alkole “meleklerin payı” der.

Viski yıllanırken ciddi bir fire verir ancak içinde kalan kısım daha konsantre olur. 

Viskinin yıllandırıldığı fıçının türüne göre de viskinin tadında farklılık olur. Amerika’da kullanılan fıçıların içi kömür oluncaya kadar yakılır. Amerikan viskilerindeki isli ve vanilyamsı lezzet kullanılan fıçılardan gelir.

İskoçlar ise viskileri yıllandırmada bazen eski şarap fıçılarını kullanır. Bu da viskinin çok çeşnili bir lezzet almasını sağlar.