bakir fincanda turk kahvesi Türk Kahvesi Nasıl İkram   Servis Edilir?

Türk Kahvesi Nasıl İkram – Servis Edilir?

Türk kahvesini servis edeceğiniz kahve fincanlarınızın seçimine özen göstermelisiniz. Fincanlarınızın çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Servis yapılan fincanlar çok küçük seçilmemeli ideal boyda olmalıdır. Ayrıca beyaz renk fincan tercih edilebilir.

Türk kahvesinin yanında bir bardak su ile servis etmelisiniz.

Eski Türk geleneklerine özgü bir servis usulü ise yanında lokum ve su ile servis edilmesidir.

Kahve servis edilirken yanında verilen suyu kahvenizi içmeden önce içmelisiniz ki kahve telvesinin boğazda sarılmasını önlemek için yapılması gereken budur.

Yanında ikram edilen lokumu ise ne zaman yemek isterseniz yiyebilirsiniz.

Türk kahvesinin servis edilmesinde dikkat edilecek ayrıntılar bu kadarla sınırlıdır. Afiyet Olsun.

Neden Kahvenin yanında neden su getirilir? Bu konuda iki rivayet var arkadaşlar…

Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş. Misafir toksa kahveyi alırmış. Açsa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış.

Bir diğer rivayete göre ise;

Eskiden padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar varmış. Bunlar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveyi de tadarlarmış. Fakat kahvenin makbulu demir cezvede tek kişilik yapılanıymış.Hal boyle olunca da koca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve pişiriliyormuş. Bu da güvenlik zaafiyeti oluşturuyormuş. Bunun üzerine bir yöntem geliştirilmiş. Bu yönteme göre padişah kahveye parmağını bandırıp kahvenin yanında gelen suya sokarmış. Kahvenin suyun içindeki dağılımına göre zehirli oldup olmadığını anlarmış.
Mevzu da o günlerden bugünlere gelmiş.