seker hamuru nasil hazirlanir Şeker Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Şeker Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Şeker hamuru, şeker, kurabiye yapımı ve pasta süslemesi için vazgeçilmez malzemelerden biri. Pastane tatlarını evinizde yaratmak isterseniz, şeker hamuru yapımını öğrenmekte fayda var. Hamurunuzun tamamen ev ürünü olmasını isterseniz jelatin ve glikozu bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir ancak yılmayın. Bu zahmete girerseniz, yaratıcı ruhunuzu ortaya çıkarmanıza en elverişli sonucu alacaksınız. Şeker hamurunuza daha incelikli şekiller verebilmek için pastacılıkta kullanılan alet setlerinden de faydalanabilirsiniz…

Malzemeleri:

  • 3 tatlı kaşığı toz jelatin veya 1 yaprak jelatin
  • 60 ml soğuk su
  • 1 çay kaşığı limon, badem veya portakal esansı
  • 165 gr glikoz
  • 3 tatlı kaşığı gliserin (tercihe bağlı)
  • 900 gr ince pudra şekeri
  • ½ çay kaşığı bitkisel katı yağ

Yapılışı:

Soğuk suyu küçük bir kaba koyun ve üzerine jelatini dökün. Yumuşaması için birkaç dakika bekletin. Kabı benmari usulüyle, su dolu bir tencerenin içine yerleştirip ısıtarak içindeki jelatini eritebilirsiniz. Bir başka yöntem de kabı en yüksek derecede çalıştırdığınız mikrodalga fırında 30 saniye kadar ısıtmak.

 

Eriyen jelatinli suyun içine esansı ve glikoz ile gliserini ekleyin. Malzemeleri pürüzsüz bir karışım elde edinceye kadar iyice karıştırın. Karışımı homojen bulmazsanız 15-20 saniye daha mikrodalgada ısıtabilirsiniz. 

Geniş bir yoğurma kabı seçin. Pudra şekerinin 650 gramını bu kaba döküp ortasında bir boşluk oluşturun. Sıvı karışımınızı buraya döküp yapışık bir hal alana kadar karıştırın. Tahta kaşık kullanmak kolaylık sağlayacaktır. Kalan şekeri tezgaha döküp hamuru üzerine koyun ve iyice yumuşayıp elinize yapışmayacak hale gelene kadar yoğurun. 

Katı yağı eritip avuç içlerinize sürdükten sonra hamuru yağ ile bir süre daha yoğurun. Yağlanmış hamuru nemini daha iyi tutması için iyice sarın ve kullanmadan önce en az 24 saat bekletin. Hava almayacak şekilde sarılmış şeker hamuru buzdolabında 1 ay dayanacaktır.