Pepecura Tarifi Pepecura Tatlısı Tarifi

Pepecura Tarifi

Her ne kadar Karadeniz yöresinin her bir lezzeti olağanüstü olsa da, biz çok da popüler olmayan bir Karadeniz lezzetinin sayfalarımıza taşımaya karar verdik: Pepecura Tatlısı.

Rize’ye özgü olan, ağustos ve eylül aylarında olgunlaşan kokulu siyah üzümden yapılan Pepecura maalesef yakın dostları mıhlama ya da turşu tava kadar popüler değil. 

Belki de bu durum, maalesef yılın sadece belli dönemlerinde elde edilen meyvelerden yapılıyor olmasından kaynaklanıyor. 

Kokulu siyah üzüm şırasının mısır unu, bazen de nişasta ile pişirilmesiyle yapılan Pepecura, muhteviyatı nedeniyle beslenme uzmanları tarafından kansızlığa iyi gelen lezzetlerden biri olarak tarif ediliyor. 

Ancak bu yöresel lezzet de neredeyse unutulmaya başlandı. Yolunuz bu Ramazan ya da bayramda Rize’ye düşerse muhakkak tatmalısınız!

Pepecura Tatlısı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1 kilo siyah üzüm 
6 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker 
1 çay bardağı mısır nişastası

Yapılışı:

Siyah üzümü iyice yıkayın. Suyla birlikte bir tencerede kaynatın. Toz şekeri ekleyip 5 dk. daha kaynatın. Süzgeçten üzüm suyunu geçirin ve soğutun. Üzüm suyundan 1 su bardağı ayırıp nişastayla birlikte karıştırın. Pürüzsüz hale getirin. Kalan üzüm suyuna ekleyip sürekli karıştırarak pişirin. Küçük kâselere ya da kalıplara sıcak olarak paylaştırın. Buzdolabında iyice soğutup, servis yapın.