patlican oturtma tarifi Patlıcan Oturtma Tarifi

Patlıcan Oturtma Tarifi

Malzemeleri:

3–4 tane büyük patlıcan,

300 gram kıyma,

2 adet sivri biber,

2–3 diş sarımsak,

1 tane büyük soğan,

2 adet domates,

1 çorba kaşığı salça,

tuz, kırmızıbiber, karabiber,

1,5 su bardağı sıcak su.

Patlıcan Oturtma Tarifi:

Öncelikle patlıcanları yıkayıp soyalım. Bol tuzlu suda, 20 dakika bekletelim. Süre sonunda suyunu sıkıp, 2 cm eninde yuvarlak dilimleyelim. Kızartma tavasında kızgın yağda kızartıp mutfak havlusu üzerine alalım.
Biz bu arada, iç malzemesini hazırlayalım, bunun için küçük bir tavaya, kızartma yağından biraz alalım. Kıymayı ilave edip kıymayı kavuralım, kavrulmuş kıymanın üzerine küçük doğranmış soğan ve sivri biberi ilave edip kavurmaya devam edelim. Rende yaptığımız 1 tane domatese, salçayı ilave edip karıştıralım kıymanın üzerine ilave edelim. Sarımsakları, ince kıyalım harca ilave edelim, yuz ve baharatlarını katalım bir kaç dakika daha kavurup ocaktan alalım.
Kızartıp, kağıt havluda fazla yağını aldığımız, patlıcanların yarısını küçük fırın kapına dizelim, üzerine kıymalı harcı yayalım, tekrar bir kat patlıcan dizelim. Patlıcanların üzerine dilimlediğimiz domates dilimlerini, aralıklı bir şekilde yerleştirelim. Sıcak suya tuz ve kırmızıbiberi alıp karıştıralım, bu sosu tepsinin yer yerine gelecek bir şekilde dökelim. 175 derecelik ısıda 25 dakika pişirelim. Afiyet olsun.