peynirli pide Mersin Yöresine Ait Peynirli Pide

Mersin Yöresi'ne Ait Peynirli Pide

Malzemeler:

3.5 bardak un
1.5 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
250 g. beyaz peynir
1 büyük soğan
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1/2 ufak demet dereotu
1/2 ufak demet maydanoz
Ayçiçeği veya mısırözü yağı (kızartmak için)
Karabiber

Hazırlanması:

Mayayı yarım fincan ılık suda eritin. Unu geniş bir kaba alıp ortasını çukurlaştırın. Buraya erittiğiniz mayayı ve tuzu koyup, yavaş yavaş unla karıştırın. Homojen bir hamur elde edinceye kadar iyice yoğurun.

Hamurun çeşitli yüzeylerini yumruklarken her defasında aynı yönde vurmaya dikkat edin. Kabın üzerini kapatıp örterek hamurun kabarması için yarım saat kadar bekletin. Bu arada pidenin içini hazırlayın. Soğanı çenterek 1 kaşık zeytinyağında sarartın.

Yağını süzerek bunları peynire katın, maydanoz ve dereotunu da doğrayıp peynirle karıştırın. Hamur kabarınca, yumurta büyüklüğünde bezelere ayırın. Bunları yuvarlayın, üzerlerine de az nemli bir bez örtün. Böylece kurumalarını önlersiniz. Bezeleri şimdi tek tek alarak içlerini koyun.  Bunun için bezeyi elinizde çekiştirerek kahve fincanı büyüklüğünde açın ve ortasına tepeleme bir tatlı kaşığı kadar peynir karışımından koyun. Sonra daire şeklindeki bu hamuru üstten birleştirin. (Küçük tombul bir kayık elde edeceksiniz). Yaptığınız pideleri yine nemli bezin altında tutun. Bunları hazırlarken bir yandan da tavada yağı kızdırın; yağ bol olmalıdır. Yağ kızınca, bezin altından pideleri bir defada iki tane olmak üzere alın ve elinizle bastırıp uçlarından çekerek yassıltın. Kızgın yağa bitişti rilen yüzleri üstte olmak üzere atın ve hemen beklemeden yavaşca ters çevirin (aksi takdirde pide kabarıp bitiştirme yerinden ayrılabilir). Ara sıra çevirerek pembeleşinceye kadar pideleri tavada tutun. Sonra altına kağıt peçete döşediğiniz bir tepsiye alın ama yatay değil mümkün olduğunca dikeyolarak yerleştirin. Böylece kabarıklıklarını korumuş olursunuz. Diğer pideleri de aynı şekilde ve tavaya bir defada ikiden fazlasını atmamaya dikkat ederek pişirin.