tiritli kofte Malatya Yöresine Ait Tiritli Köfte

Malatya Yöresi'ne Ait Tiritli Köfte

Tiritli Köfte Malzemeleri:

1 bardak nohut,

1 tatlı kaşığı tereyağı,

1 tatlı kaşığı margarin,

100 gram kuzu eti,

1 kaşık salça,

1 soğan,

Hamur İçin:

1 çay bardağı ince bulgur,

50 gram kıyma,

2 yumurta,

5 kaşık dövülmüş ceviz içi,

Tuz, karabiber.

Tiritli Köfte Yapılışı:

Tiritli köfte tarifini yapmadan bir gece önce 1 bardak nohutu ıslatalım. Yapacağımız gün geldiğinde ise bol su içinde haşlayalım. Tereyağı ile margarini tavada eritelim ve etleri kavuralım.

Soğanları ince olarak doğrayalım, sotelenen etlerin içine soğanları katalım. Ardından ise salça katalım. Bir miktar su katalım kısık ateşte pişirelim. Tuz atalım, tuzdan sonra da nohutları tencereye ekleyelim. Nohutlardan hemen sonra ocağı kapatalım.

Bu arada hamur hazırlamamız gerekiyor. Bunun için 1 çay bardağı bulguru ve çok ince çekilmiş kıymayı karıştıralım. Su ekledikten sonra iyice yoğuralım. Yoğurma bitmek üzereyken yumurtaları teker teker kıralım ve yumurtaların iyice yenmesini sağlayalım.

Kıyma ve tereyağını bir tavaya koyalım ve bir süre kavuralım. Bir miktar tuz, baharat atalım.

Soğanları doğradıktan sonra başka bir tavada margarinle kavuralım. İki tavadaki farklı karışımları birleştirelim, bir süre beraber kavurmaya devam edelim. Ceviz atalım ve soğumasını bekleyelim.

Bu işlemlerden sonra tekrar hamura dönelim. Hamuru ceviz iriliğinde açalım. İçini hazırlayalım ve soğumasını sağladığımız etlerle dolduralım. Hamurdan birkaç parça da yemeğe eklemek için nohut büyüklüğünde koparalım.

Yemek pişince kopardığımız hamurları ve etle doldurduğumuz hamurları yemeğe katalım, sonrasında sıcak olarak servis yapalım.