kunefe Künefe Tarifi

Künefe Tarifi

Künefe tatlısı Hatay ilimize ait bir tatlıdır. Ana malzemeleri kadayıf ve peynirdir. Türk mutfağında özel bir yeri vardır. Sadece künefe tatlısı yapıp satan dükkanlar bulunmaktadır. Künefe harareti alır. Bu yüzden genellikle kebap yedikten sonra tercih edilir. Künefe sanılanın aksine evde yapılabilecek kolay bir tatlıdır…

Künefe Tatlısı İçin Malzeme Listesi:

  • 300 gr tuzsuz peynir
  • 1 paket ince tel kadayıf
  • Antep fıstığı
  • Yarım paket tereyağı
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3,5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Künefe Yapılışı:

İlk önce şerbeti yapalım. Bir tencerede su ve şekeri karıştırın.  Şerbetin kesilmesini önlemek için içine limon suyunu da ekleyip kaynatın. Daha sonra şerbeti ılıması için bir kenara alın. Yuvarlak bir tepsinin içini tereyağıyla yağlayın. İkiye ayırdığınız tel kadayıfın bir parçasını tepsinin dibine aralarda boşluk kalmayacak şekilde serin. Küçük küçük parçaladığınız peynirleri kadayıfın üzerine yayın. Peynirin üzerine de diğer kadayıf parçasını boşluk kalmayacak şekilde örtün. Kenarlarını düzeltin ve elinizle bastırarak tel kadayıflar arasında boşluk kalmamasını sağlayın. Kısık ateşteki ocağın üzerinde tepsiyi çevirerek pişirin. Altının tamamen kızardığından emin olduğunuzda tepsiyi bir tabağın üzerine ters çevirin ve tepsinin içini tekrar yağlayın. Kızaran kısım üstte kalacak şekilde künefeyi tepsiye yerleştirin ve altını kızartın, böylece iki tarafı da kızarmış olacak. Ilınan şerbeti fırından çıkardığınız künefenin üzerine dökün. Künefenin üzerini kapatıp şerbeti çekmesini bekleyin. Üzerine Antep fıstığı serpip servis edebilirsiniz.
Eğer künefeyi hemen servis etmeyecekseniz şerbetini dökmeyin. Tabağın üzerini bir jelatin ile sarın. Unutmayın, pişmiş künefe en fazla bir gün bekleyebilir.

Not: Fırında da aynı şekilde pişirebilirsiniz. Fırını 200°C’de ısıtın. Tepsiyi fırına yerleştirin ve her iki yüzünü de ters düz ederek kızartın.