incir receli İncir Reçeli

İncir Reçeli

Malzemeler:

  • 120 adet reçellik soyulmuş incir (pazarda satılanlarla 4 paket ~ 600 gr)
  • 1 kilo 300 gr toz şeker (~ 5 su bardağı)
  • 1 litre su
  • Yarım limonun suyu


Hazırlanması:

1.İncirlerin ortasını (boyuna) kürdanla delin. İncirleri soğuk su dolu bir kaseye atın. 5 dakika bekletin. İki avcunuzun arasına aldığınız birkaç incirin suyunu sıkarak süzün. Tüm incirleri bu şekilde kaseden alın. İncirleri tekrar su dolu bir kaseye alın ve aynı işlemleri tekrarlayın.

2. İncirleri su dolu bir tencere koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra soğuk su akan musluğun altında önceki adımdaki gibi sularını süzdürün.  Soğuk su dolu kase adımını tekrarlayın.

3. Tenceredeki suyu tazeleyin, incirleri tencereye alın. Bir taşım daha kaynatıp tekrar sularını süzdürün. (Tüm bu işlemlerin amacı incirin acılığını gidermek.)

4. Son kaynama sırasında şeker ve 1 litre suyu ayrı bir tencereye alın ve kaynatın. Şeker eriyince yarım limonun suyunu ekleyin. Birkaç dakika sonra incirleri ilave edin, kısık ateşte kaynamaya bırakın.

5. Yaklaşık 1 saat reçel kıvamına gelene kadar kaynatın. Kıvamın tutup tutmadığını kontrol etmek için porselen bir tabağa bir damla reçelin suyundan damlatın. Tabağı hafifçe eğdiğinizde reçel akmıyorsa kıvama gelmiştir.