meyveler Hangi Meyve Kaç Kaloridir?

Hangi Meyve Kaç Kaloridir?

“Hangi Meyve Kaç Kaloridir?” merak ediyorsanız, yazımızı mutlaka okuyunuz…

Meyveler doğal şeker içerir, ne kadar çok meyve tüketirsek beynimizdeki sinir hücreleri de o kadar gelişir, meyve yemek hafızamızı canlandırır!
Meyveler mükemmel lif kaynağıdırlar!
Meyveler vitamin ve mineral açısından çok zenginlerdir!
Bir çok meyve az kalorilidir ve dengesiz kilo aldırmazlar! (Rejim sırasında kalorisi nispeten yüksek olan incir, muz ve üzümden uzak durmanız yada az tüketmeniz faydanıza olacaktır)
Bol miktarda antioksidan içerirler!
Meyveleri aç karnına yemek sindirim sisteminizi düzenler!

 

Bazı meyvelerin kalori değerleri ve faydalı özellikleri:

Kiraz
(100 gr. kiraz=70 kalori)

Güçlü bir ağrı kesicidir, 20 kirazda 12-25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin, Aspirinden on kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Kirazlarda bulunan flavinoidlerin, anti kanserojen, anti mikrobiyal, anti enflamatuar ve antioksidan etkisi olduğu saptanmıştır. Sindirimi düzenler. Nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbreklerin taş ve kum yapmasını önlemeye veya varsa bunların dökülmesine yardımcı olur. Safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur. Yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlamaktadır.

Üzüm
(100 gr. üzüm=65 kalori)

Böbreklerin çalışmasını uyarır ve kalp atışını düzenler. Karaciğeri temizler. Siyah üzüm, kabukları ve çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir. Sindirimi kolaylaştırır, kansızlığı giderir. Bebeklerin gelişimi için çok faydalıdır. Ancak, kalorisi yüksek olan üzümün bir günde 15-20 adetten fazla tüketilmemesi gerektiğini de unutmayın.

Şeftali
(1 adet orta şeftali=42 kalori)

Kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı korur. Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar sökücüdür.

Kayısı
(1 adet kayısı=15 kalori)

Kan yapıcıdır, kansızlığa iyi gelir. Saç ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
Özellikle, akciğer kanserinin önlenmesinde yardım eder. Kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesinde yardımcıdır. Kemik erimesinin önlenmesine faydalıdır. Sinirleri gevşetip uyku verir. Kabızlık çeken ve sindirim sisteminde sorun yaşayanlar için faydalıdır. Sabahları aç karnına yenilen kuru kayısı, sindirim açısından faydalı olmanın yanı sıra, cilde de canlılık verir.

İncir
(1 adet orta incir=37 kalori)

Bağırsakları çalıştırır. Enerji verir. Cinsel güce yardımcıdır. Yüksek kan basıncını düşürür. Kemik yoğunluğunu arttırır.

Ananas
(1 kalın dilim ananas=43 kalori)

Bakteri ve parazitlerle savaşmaya yarar. Sindirimi kolaylaştırır. İltihaplanma riskini azaltmada ve yaraların hızla iyileşmesini sağlamada etkilidir.

Elma
(1 adet küçük elma=63 kalori)

Kanı ve böbrekleri temizler. Cilde parlaklık ve güzellik verir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Kolesterolü düşürür. Sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder. Baş ağrısına iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kan şekerini kontrol altında tutar. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.

Muz
(1 adet muz=105 kalori)

Kalbe ve kas sistemine yararlıdır. Yorgunluğa ve ishale birebirdir. Yüksek tansiyonu önleyici özelliğe sahiptir. Uykuyu düzene sokar. Ülseri önler ve ülser yaralarının tedavisine yardımcı olur. Kolesterolü düşürücüdür ve migren ağrılarında karşı faydalıdır. Böbrek ve eklemlerdeki iltihaplanmalarda, tedavi sürecine katkı sağlar.

Kivi
(1 adet kivi=46 kalori)

Başlı başına bir C vitamini deposudur. Bir adet kivide günlük C vitamini ihtiyacından fazlası vardır. Kivinin bitkisel besinleri DNA’yı korur. Antioksidan özelliği vardır. Kan şekeri kontrolü için yararlıdır. Kolon kanserini engellenmesine yardımcı olmaktadır. Astıma karşı koruma sağlar. Kan inceltici özelliğiyle, damar tıkanıklığı riskini önemli bir şekilde düşürmekte ve kanınızdaki yağ miktarını azaltmaktadır.

Ahududu 100 gr. 30  
Ananas 100 gr. 52  
Armut 100 gr. 70  
Avocado 100 gr. 167  
Ayva 100 gr. 63  
Çilek 100 gr. 26  
Elma 100 gr. 60  
Erik 1 adet 8  
Greyfrut 100 gr. 41  
İncir kuru 100 gr. 60  
İncir taze 100 gr. 40  
Karpuz 250 gr. 55  
Kavun 250 gr. 65  
Kayısı taze 1 Adet 8  
Kiraz 100 gr. 40  
Kivi 1 Adet 35  
Limon 100 gr. 27  
Mandalina 100 gr. 50  
Muz 100 gr. 85  
Portakal 100 gr. 50  
Şeftali 100 gr. 38  
Üzüm 100 gr. 67