Gilaburu Gilaburu ve Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

Gilaburu ve Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

GİLABURU MEYVESİ NEDİR? GİLABURU MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR? GİLABURU MEYVESİ NASIL KULLANILIR?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın altın çilek meyvesini alıp yemesinden sonra ülkemizde çok meşhur olan altın çilek meyvesinden sonra, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Kayseri’de gilaburu meyvesi yedikten sonra Gilaburu meyvesini tanımaya başladık. Peki ismini çoğumuzun ilk kez duyduğu bu gilaburu meyvesi nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır öğrenmek ister misiniz?

Gilaburu Nedir?

Dispacales (Rubiales) takımının Caprifoliaceae (Hanımeli) familyasından olan Gilaburu bitkisinin gövde, kabuk ve meyveleri farmakolojide geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Gilaburu meyvesi, reçine, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, şekerler, acı madde ve C vitamini içerir. Mineraller açısından da zengindir. Ülkemizde en çok Kayseri ilimizde yetişir.

Gilaburunun Faydaları:

* Romatizma hastalarına çok iyi geliyor.
* İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Sakinleştirici etkileri ile spazmları çözer ve uykusuzluğa iyi gelir.
* Adet sancılarını azaltır ve aşırı kanamaları önler.
* Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur.
* İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır.
* Yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
* Astım hastalıkları,
* Yüksek tansiyon,
* Sara nöbetleri (epilepsi),
* Kabakulak,
* Doğum sonrası spazmlar,
* Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
* Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileri vardır.

Gilaburu Nasıl Kullanılır?

Gilaburu meyvesi taze olarak yenebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Şekerle tatlandırılan meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Ağacın gövde kabukları ve yaprakları da suda kaynatılarak çay hazırlanabilir.

KAYSERİ’de yetiştirilen ve başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen gilaburu meyvesi, ilginin giderek artması üzerine bu yıl ilk kez şişelenerek piyasaya sunuldu. Gilaburu pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Böbrek doktoru olarak bilinen ve tamamen doğal yöntemlerle üretilen Gilaburu markalı ürün Kayseri Pazarı Gıda Firması tarafından üretilmeye başlandı. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen Gilaburu, cam şişelere çeşitli boylarda ambalajı yapılarak şekerli ve şekersiz olmak üzere hazırlanıyor.