Et Pisirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Et Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Et Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Et buzdolabından çıkarıldığı anda pişirilmeye başlanmamalı, önce oda sıcaklığına gelmesi beklenmeli. Bunun için eti en az 2 saat kadar dinlendirmek uygundur…

Et tavuğa göre daha zor ve uzun sürede pişer. Bu nedenle eti ister ızgarada ister tavada pişirelim, ateş çok harlı olmalı. Örneğin fırında yapılacak et yemeği için sıcaklık en az 180 dereceye ayarlanmalı. Eti pişirmeden hemen önce tuzlayarak hazırlamak gerekir. Tuzlanan et yüksek ateşte karamelize olur ve suyunu kaybetmeden pişeceğinden lezzet kaybetmez.

Ette en iyi lezzeti yakalamak için çiğ bırakmamak, ama suyunu da çektirmemek gerekir. Orta derecede pişmişlik et için idealdir.

Eti sote şeklinde pişirirken et parçalarının eşit büyüklükte hazırlanmış olması önemlidir. Eğer parçalar küçük ise pişirme kabının ağzı hep açık tutulmalı, büyük iseler malzemeler rengini bulunca pişirmeye kapak kapatılarak devam edilmelidir.

Eti pişirdikten sonra en az 4-5 dakika bekletip öyle servis edin. Böylece hem lezzeti yerine oturacak hem de daha kolay kesilir hale gelecektir.

Yemeklerde ve çorbalarda kullanacağınız et suyunun taze olmasına dikkat edin. Et suyunu günlük tüketin ve birden fazla kez kaynatmayın. Aksi halde tadı bozulacaktır.