Et Nasil Marine Edilir Et Nasıl Marine Edilir?

Et Nasıl Marine Edilir?

Et yemekleri dünya üzerinde en çok tercih edilen yemek çeşitleridir. Güzel bir et yemeğinin yerini başka bir yemeğin tutmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak doğru şekilde pişirilmeyen bir et tüm yemek zevkinizi berbat edebilir. İyi bir et yemeği hazırlamanın yolu da öncelikle etinizi doğru bir şekilde marine etmenizden geçiyor…

Eti marine etmek, aslında eti pişirmeye hazırlamak olarak tanımlanabilir. Halk arasında terbiye etmek olarak da bilinir. Oldukça sertleşebilen ve pişirildiği zaman daha da sertleşebilen etinizi pişirmeden bir süre önce pişirmeye hazırlamak etinizi hem yumuşatacak hem de oldukça lezzetli bir hale getirecektir.

Et, sinirlerden oluşan bir yapıdır. Etin sert olmasına sebep olan da bu sinirlerdir. Dolayısıyla eti marine etmekte esas, bu sinirlerin yumuşatılmasıdır. Süt ve soğan suyu gibi asit içeren maddeler bu sinirlerin yumuşamasına neden olan maddelerdir. 

Eti marine etmenin sonsuz farklı yolu bulunur. Ancak en çok tercih edilen ve en kolay marine etme yollarından birisi şudur:

  • 1 adet soğan, 3 diş sarımsağı iyice rendeleyin.
  • Rendelediklerinizi 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2-3 yemek kaşığı sütle birlikte tek bir kaba alın.
  • Kabın içindekileri iyice karıştırın.
  • Etinizi bu karışımın içine yatırın ve her tarafının bu karışıma bulandığından emin olun.
  • Etin içinde bulunduğu kabı buzdolabına koyun.
  • En az iki saat, en fazla bir gün boyunca buzdolabında bekletin.