puf noktalari Elif Korkmazelden Mutfak Sırları

Elif Korkmazel'den Mutfak Sırları

ELİNİZİN ALTINDA SARIMSAKLAR OLSUN

Sarımsaklarınızı her zaman elinizin altında hazır bulundurmak istiyorsanız kabuklarını soyduktan sonra bir kavanoza doldurun. Üzerine zeytinyağı koyarak muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca bu yağ yemeklerinize, salatalarınıza ayrı bir lezzet katacaktır.

CEVİZİN KABUKLARI

Cevizlerin kabuklarını kolayca soyabilmek için onları bir gece tuzlu suyun içerisinde bekletin. Böylece içleri de dağılmayacaktır.

EVİNİZ MİS GİBİ KOKSUN

Evinizin mis gibi kokmasını istiyorsanız, birkaç karanfili az su ile kaynatın. Evinizi doğal bir çiçek kokusu saracak.

EKMEK YERİNE MISIR UNU

Ekmeğiniz kalmadı ama köfte yapmak istiyorsunuz. Her zaman yaptığınız köfte harcının içine galeta unu ya da mısır unu katabilirsiniz. Çok lezzetli köfteler olacağını tadınca anlayacaksınız.

KIZARTMA YAĞI SIÇRAMASIN

Kızartma yaparken yağın sıçramaması için, tava boşken içine bir miktar tuz serpin. Tuz yağın etrafa sıçramasını engelleyecektir. Bir de kızartacağınız ürünlerin ıslak olmamasına özen gösterin. Patates ya da patlıcan gibi sebzeleri yıkadıktan sonramutlaka süzün ve kağıt havluyla kurulayın. Sonra kızartma işlemine başlayın.

KAVUN TEK BAŞINA YENMELİ

Kavun, kanı temizleyen ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen bir meyvedir. Kavunun bu özelliklerinden yararlanmak için onu tek başına, başka meyvelerle karıştırmadan yemeli. Suyunu sıkıp içebilirsiniz de.

Etin tazeliğini anlamak için

Kırmızı ve beyaz etin tazeliğini anlamak için beş özelliğe dikkat etmelisiniz.

* Parlaklık: Kaliteli bir etin göstergesidir.
* Koku: Taze etin hoş ve yumuşak bir kokusu olur.
* Yağ: Eğer ette yağ lifleri görünüyorsa, bu kaliteli bir ettir.
* Doku: Etin dokusu ne kadar inceyse et o denli kalitelidir.
* Paket: Marketlerin et reyonlarında önceden hazırlanmış etleri satın alıyorsanız, paketin üzerindeki son kullanım tarihi ve fiyatı açık ve belirgin olmalı.

* Közlenmiş sebzeleri kolayca soymak

Ocak üzerinde, kömürde veya fırında közlediğiniz kabuklu sebzeleri sıcakken hemen bir kâğıda sarın, yağlı kâğıt da olabilir ama ağzını sıkıca kapatmalısınız. 15 dakika sonra çıkartıp soyun. Ne kadar kolay soyulacağını göreceksiniz.

* Izgara köfte yaparken

Köfte yapmak üzere aldığınız kıyma çok yağlı ise harcının daha iyi tutması için yoğurmadan önce harcına bir yumurta katmayı deneyin. Pişirirken sık sık çevirmeyin bir yüzünün pişmesini bekleyin.

* Zeytinyağlı yemekler

Zeytinyağlı yemekler yaptıktan sonra soğutmak için; tencerenin içinde kapağı kapalı şekilde soğutun bu şekilde hem vitamin kaybına uğramaz hem de daha lezzetli olur.

* Türk kahvesi

Türk kahvesinin tazeliğini uzun süre korumak için kese kâğıdında saklatın. En iyisi buzdolabında hatta fazla varsa derin dondurucuda saklayın. Pişirirken çözülmesini beklemeden veya ısınmasını beklemeden kullanabilirsiniz.